امام خمینی (ره) والله اسلام تمامش سیاست است؛ ***** مقام معظم رهبری: به گفتار امام و کردار امام اهتمام بورزید ***** امام خمینی(ره): ان شاء الله ما اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از امریکا و آل سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم نهاد 1367/4/29 ***** امام خمینی(رحمة الله علیه) : حکومت آل سعود، این وهابیهای پست بیخبر از خدا بسان خنجرند که همیشه از پشت در قلب مسلمانان فرو رفته‌اند 1366/5/12***** امام خمینی (ره) شهادت در راه خدا مسئله ای نیست که بشود با پیروزی در صحنه های نبرد مقایسه شود، مقام شهادت خود اوج بندگی و سیر و سلوک در عالم معنویت است ***** امام خمینی (ره): ما تابع امر خداییم، به همین دلیل طالب شهادتیم و تنها به همین دلیل است که زیر بار ذلت و بندگی غیر خدا نمی رویم ***** امام خمینی(ره) ”من برای آنکه شما جوانان شایسته ای هستید، علاقه دارم که جوانی خود را در راه خداوند و اسلام عزیز و جمهوری اسلامی صرف کنید تا سعادت هر دو جهان را دریابید.„ ***** حُسنُ الخلاقِ یُدِّرُ الرزاقَ وَ یونِسَ الرِّفاقَ؛ خوش اخلاقى روزى ها را زیاد مى کند و میان دوستان انس و الفت پدید مى آورد. «نهج الفصاحه، ح 781»***** امام خمینی(س) علم همراه تهذیبِ نفس است که انسان را به مقام انسانیت می رساند .هم در علم کوشا باشید و هم در عمل و هم در تهذیب اخلاق ***** بايد مسائل اسلامي حل بشود در اينجا و پياده بشود. بايد مستضعفين را حمايت بكنند، بايد مستضعفين تقويت بشوند حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحیفه امام – جلد 6 – صفحه 461 ***** اهمیّت فضای مجازی به انداره ی انقلاب اسلامی است "مقام معظم رهبری" ***** آن کسی قلمش قلم انسانی است که از روی انصاف بنویسد. امام خمینی (ره) ***** همان طوري که در سابق عمل مي‌شد، روضه‌خواني بشود، مرثيه گفته بشود، شعر و نثر در فضايل اهل بيت و در مصائب آنها گفته بشود. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام – جلد 15 – ص 332 ***** نگذاريد پيشكسوتان شهادت و خون در پيچ و خم زندگي روزمره خود به فراموشي سپرده شوند. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 93 ***** من در ميان شما باشم و يا نباشم، به همه شما وصيت و سفارش مي‌کنم که نگذاريد انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بيفتد. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 93 ***** پيامبر اسلام نيازي به مساجد اشرافي و مناره‌هاي تزئيناتي ندارد. پيامبر اسلام دنبال مجد و عظمت پيروان خود بوده است که متأسفانه با سياست‌هاي غلط حاکمان دست‌نشانده به خاک مذلت نشسته‌اند. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 80 ***** پيغمبر اسلام تمام عمرش در امور سياسي بود، تمام عمرش را صرف كرد در سياست اسلامي، و حكومت اسلامي تشكيل داد. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 15، ص 11 ***** امام به همه فهماند که انسان کامل شدن، علی وار زیستن و تا نزدیکی مرزهای عصمت پیش رفتن افسانه نیست. مقام معظم رهبری ***** راه ما راه امام خمینی است و در این راه با همه قدرت و قاطعیت خود حرکت خواهیم کرد. مقام معظم رهبری

 

 

 

تاريخ انتشار: 19 بهمن 1397 ساعت 22:06:56
چرا امام حضرت صدیقه طاهره(س) را ظهور حقیقت لیلة القدر محسوب می کنند؟

یکی از معانی «لیلة القدر»؛ حقیقت وجود انسان کامل است که وجود ختمی مرتبت مصداق اکمل و اهل بیت آن حضرت - از جمله فاطمه زهرا سلام الله علیها- مصادیق کامل آن هستند.

جی پلاس: یکی از اسرار وجودی فاطمه زهرا علیها سلام ظهور حقیقت لیلة القدر است. امام خمینی رحمت الله علیه ضمن بحثی عرفانی درباره لیلة القدر و اینکه حقیقت لیلة القدر، ائمه معصومین علیهم السلام هستند، می فرماید:

و دلالت بر آنچه احتمال دادیم از حقیقت لیلة القدر می کند، حدیث شریف طولانی که در تفسیر برهان از کافی شریف نقل فرموده و در آن حدیث است که نصرانی گفت به حضرت موسی بن جعفر که تفسیر باطن حم* والکتاب المبین* إنا أنزلناه فی لیلة مبارکة إنا کنا منذرین* فیها یفرق کل أمر حکیم چیست؟ فرمود: اما «حم» محمد صلی الله علیه و آله است و اما «کتاب مبین» امیر المومنین علی است و اما «اللیلة» فاطمه علیها سلام است.

مساله «لیلة القدر» بودن فاطمه زهرا در شمار معارف ناب اهل بیت است. در روایت دیگری از امام صادق در تفسیر سوره قدر چنین آمده است: 

انا انزلناه فی لیلة القدر مراد از «قدر» الله و مراد از «لیلة» فاطمه است پس اگر کسی فاطمه را آنگونه که سزاوار است بشناسد در حقیقت لیلة القدر را درک کرده است. علت نامگذاری آن حضرت به فاطمه این است که مردم از معرفت کامل فاطمه بی نصیب هستند، و ما ادراک ما لیلة القدر* لیلة القدر خیر من الف شهر؛ چه چیز تو را آگاه کرد که لیلة القدر چیست؟ لیلة القدر بهتر از از هزار ماه است؛ یعنی شب قدر بهتر از هزار مومن است؛ زیرا فاطمه مادر مومنان است.

بنابر این فاطمه زهرا ظهوری از حقیقت لیلة القدر است؛ حال این پرسش مطرح است که لیلة القدر چیست و چگونه فاطمه زهرا ظهور حقیقت لیلة القدر محسوب می شود؟

پاسخ این پرسش با رویکرد عرفانی در دو محور زیر دنبال می شود: 

الف: سیر در قوس نزولی موجب مقید و محدود شدن وجود می شوند اما در قوس صعود که سیر از تاریکی عالم طبیعت و ناسوت به سوی باطن و ملکوت هستی است در واقع خروج از ظلمت به سوی نور است.

به همین جهت از سیر در قوس نزول به لیالی و شب ها یاد می شود؛ زیرا «لیل» کنایه از حد و قید است. اما در قوس صعود چون وجود بر اثر سیر حبّی پیوسته در حال خروج از حدود ظلمانی به سوی نور و روشنایی است، از آن به «ایام» و روزها تعبیر می شود.

از آنجا که انسان کامل «کون جامع» است لذا هم لیلة القدر و هم «یوم الله» خوانده می شود. این بیان بلند عرفانی در کلام نغز یکی از بزرگان اهل عرفان چنین بازگو شده است:

نزول اندر قیود است و حدود است                        صعود اندر ظهور است و شهود است

خروج صاعد از ظلمت به نور است                       که یوم است و همیشه در ظهور است

چو صاعد دم به دم اندر خروج است                   پس او ایام در حال عروج است 

چو عکس صاعد آمد سیر نازل                            لیالی خوانیش اندر منازل 

شب اینجا نمودی از حدود است                        بسی شب ها که در طول وجود است

چنان که روز رمزی از ظهور است                      ظهور است هر کجا مصباح نور است

شب قدر اندر این نشئه نمودی                          بود از لیلة القدر صعودی 

چو ظل روز اینجا روزها راست                        که یوم الله یوم القدر اینجاست

مر انسانی که باشد کون جامع                         شب قدر است و یوم الله واقع

امام خمینی با اشاره به مبانی ژرف عرفانی، حقایق بلندی عنوان کرده و این نکته را مطرح کرده اند که برای هر رقیقه، حقیقتی است و هر صورت ملکی، باطنی ملکوتی و غیبی دارد. اهل معرفت می گویند، مراتب نزول وجود به اعتبار احتجاب و پنهان بودن شمس حقیقت در افق تعینات «لیالی» است؛ و مراتب صعود به اعتبار خروج شمس حقیقت از آفاق تعینات «ایام» نامیده می شود.

به اعتبار دیگر، قوس نزول را «لیلة القدر محمدی» و قوس صعود را «یوم القیامه احمدی» نامیده اند زیرا این دو قوس پرتو نور فیض منبسط است که آن را «حقیقت محمدیه» گویند و تمام تعینات، جلوه ای از تعین اولی، یعنی اسم اعظم و آن حقیقت بی کران است.

بنابراین از منظر وحدت، تمام نشئه و جهان هستی یک شب و روز است که از آن به «لیلة القدر محمدی» و «یوم القیامه احمدی» تعبیر می شود و کسی که متحقق به این حقیقت باشد همیشه در «لیلة القدر» و «یوم القیامه» خواهد بود.

اما اگر از منظر کثرت به عالم نگاه شود، عالم هستی «لیالی» و «ایام» متعددی دارد که بعضی از آن «لیالی»، لیله القدر است. به عبارت دیگر در بین همه لیالی، بنیه احمدی و تعین محمدی صلی الله علیه و آله و سلم که در آن نور حقیقت به جمیع اسما و صفات و با کمال نورانیت و تمام حقیقت، در افق آن غروب کرده است، «لیلة القدر» یا «یوم القیامه» است؛ بر خلاف دیگر «لیالی» و «ایام» که مقید هستند. به همین جهت نزول قران بر قلب مظهر و بنیه شریف ختمی مرتبت، درواقع نزول در «لیلة القدر» است زیرا وجود آن حضرت، حقیقت «لیلة القدر» است.

بنا بر این یکی از معانی «لیلة القدر»؛ حقیقت وجود انسان کامل است که وجود ختمی مرتبت مصداق اکمل و اهل بیت آن حضرت - از جمله فاطمه زهرا سلام الله علیها- مصادیق کامل آن هستند.

ب: در برخی آثار عرفانی آمده است: 

لیلةالقدر دارای مراتبی است؛ از آنجا که منازل سیر حبّی وجود در قوس نزول به لیل و لیالی تعبیر می شود و در قوس صعود به یوم و ایام یاد می شود لذا عصمت الله الکبری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها همان گونه که لیلة القدر است، یوم الله نیز هست و به دلیل آنکه انسان کامل در عصر محمدی ظرف حقایق قرانی، بلکه قران ناطق است، پس می توان گفت یازده قران ناطق در لیلة القدر مبارک حضرت فاطمه زهرا فرود آمده اند و به همین جهت آن حضرت «ام الائمه» و «کوثر» خوانده می شود. 

بنا بر این اطلاق «لیلةالقدر» بر انسان کامل از جمله حضرت زهرا علیها السلام نظیر اطلاق قلب بر نفس ناطقه انسان و نیز عضو صنوبری شکل در طرف چپ سینه است با اینکه حقیقت قلب همان روح مجرد و مرتبه نفس ناطقه انسان است ولی به جهت ارتباط روح با آن عضو صنوبری شکل، آن را نیز «قلب» می گویند.

در کاربرد کلمه «لیلة القدر» بلکه اصل محتوای آن نیز مطلب چنین است؛ یعنی همان طور که مقداری از امتداد مخصوص سایه زمین «لیلة القدر» زمانی خوانده شده است، جان و قلب انسان کامل نیز «لیلة القدر» است بلکه می توان گفت: «لیلة القدر» زمانی، جلوه و نمودی از «لیلةالقدر» حقیقی، یعنی قلب انسان کامل است.

از این رو امام خمینی با طرح حرکت حبّی وجودی، سیر تکامل وجودی حضرت فاطمه زهرا را تا به مقام فنای الهی اینگونه بازگو کرده اند: 

این صورت طبیعی، نازل ترین مرتبه انسان است...، لکن از همین مرتبه نازل حرکت به سوی کمال است، انسان موجود متحرک است از مرتبه طبیعت تا مرتبه غیب تا فنا در الوهیت. برای صدیقه طاهره این مسائل، این معانی حاصل است؛ از مرتبه طبیعت شروع کرده است، حرکت کرده است، حرکت معنوی با قدرت الهی، با دست غیبی، با تربیت رسول الله -صلی الله علیه و آله و سلم - مراحل را طی کرده است تا رسیده است به مرتبه ای که دست همه از او کوتاه است.

همچنین در بیانی بسیار عمیق و دقیق، سوره مبارکه قدر را نسبت پیامبر و اهل بیت علیهم السلام دانسته و گفته است: 

از بیانات عرفانیه و مکاشفات ایمانیه که به دستگیری اولیای عظام علیهم السلام بر قلب منیر اهل معرفت ظاهر شد، معلوم شود که چنانچه سوره مبارکه توحید، نسبت ذات مقدس حق جل و علاست ،سوره شریفه قدر، نسبت اهل بیت عظام علیهم السلام است.

کلام عمیق حضرت امام، چنانکه خود نیز اشاره کرده اند، بر اساس حدیث نورانی امام صادق علیه السلام است که فرمود: در شب معراج وقتی خداوند خواست نماز را به حضرت بیاموزد، خطاب به او فرمود: 

«اقرا یا محمد نسبة ربک تبارک و تعالی:«الله احد، الله صمد...» و هذا فی الرکعة الاولی؛ ثم اوحی الله -عز و جل- الیه: اقرا، به «الحمدلله» فقرأها مثل قرأ اولا؛ ثم اوحی الله؛ اقرأ: «انا انزلناه» فانها نسبتک و نسبة اهل بیتک الی یوم القیامة» خداوند به پیامبر اکرم فرمود: در رکعت اول نماز بعد از سوره حمد، سوره مبارکه توحید را که نسبت و اوصاف الهی و توحید در آن بیان شده بخواند و در رکعت دوم پس از حمد، سوره قدر را بخواند که تا روز قیامت نسبت تو و نسبت اهل بیت تو است.

حال باید دید منظور از این نسبت چیست؟

گفته شده منظور این است که سوره قدر بیانگر شرف و کرامت پیامبر و اهل بیت او است: یا مقصود این است که سوره قدر شامل نسبت پیامبر و اهل بیت به مردم، و بیانگر نیاز مردم به پیامبر و اهل بیت است؛ زیرا در شب قدر روح به همراه فرشتگان دیگر، اموری را که مردم به آنها احتیاج دارند، بر پیامبر و اهل بیت او نازل می کنند.

ولی به نظر می رسد در حدیث یادشده، نسبت به حقیقتی فراتر از آنچه بیان شد اشاره دارد؛ ممکن است مراد این باشد که در سوره توحید، احدیت، صمدیت و کفو نداشتن حق تعالی بیان شده است. اما در سوره مبارکه قدر چند موضوع مطرح می شود: اول اینکه یکی از ویژگی های وجودی انسان کامل این است که قران به حضور او فرود آمده است. 

دوم اینکه از روایات اهل بیت علیهم السلام به دست می آید که نزول روح و فرشتگان در شب قدر، برنامه ای مستمر است. به عنوان نمونه امام صادق علیه السلام فرمود: 

«یا معشر الشیعه، خاصموا بسورة «انا انزلناه» تفجلوا؛ فوالله انها لحجة الله تعالی علی الخلق بعد رسول الله و انها لسیدة دینکم» ای پیروان اهل بیت با سوره مبارکه «انا انزلناه» باید با مخالفان خود استدلال کنید تا پیروز شوید؛ به خدا سوگند که آن سوره پس از پیامبر حجت خداوند است بر مردم، و آن سوره سرور دین شماست.

از این سوره مبارکه استفاده می شود که نزول روح و فرشته ها در شب قدر، پس از پیامبر نیز ادامه دارد؛ از این رو باید از مخالفان سوال شود که اگر امام معصوم نباشد، فرشته ها به حضور چه کسی می آیند؟

سوم اینکه طبق آنچه در آثار عرفانی امام خمینی آمده، انسان کامل حقیقت و باطن لیلةالقدر است؛ حضرت امام می فرماید: 

حقیقت لیلة القدر... از مراتب وجود و تعینات غیب و شهود به اعتبار احتجاب شمس حقیقت در افق آنها، «لیل» تعبیر شود؛ و بنا بر آن «لیلةالقدر» لیله ایست که حق تعالی به حسب جمیع شئون واحدیت جمع اسما و صفات که حقیقت اسم اعظم است، در آن محتجب باشد؛ و آن، تعین و بنیه ولی کامل است که در زمان رسول خدا، آن سرور، پس از آن ائمه هدی واحدا بعد واحد می باشند.

کلام امام خمینی مبتنی بر این مبنای عرفانی است که:

بر بنیه محمدی در حالی که پس از شهود ذاتی در مقام قلب مستور است، «لیلة القدر» اطلاق می شود و فرود آمدن حقایق تنها در آن بنیه و در همان حالت ممکن است.

و مراد از «قدر» عظمت و شرف آن حضرت است؛ زیرا قدر او ظاهر نمی گردد و شناخته نمی شود؛ چنان که حق تعالی شناخته نمی شود مگر از طریق او. بر اساس این استعاره هر نوعی از انواع موجودات به منزله «ماه=شهر» است؛ چون هر ماه مشتمل بر روزها و شب هایی است، مثل آنکه نوع مشتمل بر اشخاص است و هر سال به منزله جنس است زیرا مشتمل بر ماه های متعددی است مثل آنکه جنس مشتمل بر انواع است.

و مراد از واژه «الف» در آیه، عدد کاملی است که هیچ کثرتی بالاتر از آن نیست و همه اعداد کثیره و اضافه بر او پدید می آیند؛ لذا عدد «الف-هزار» کنایه از «کلّ» و همه موجودات است.

در نتیجه مراد آیه مبارکه این است که این شخص، یعنی انسان کامل به تنهایی بهتر از همه انواع موجودات است.

بنا بر این فراز و ما ادراک ما لیلةالقدر ممکن است ناظر به صعوبت شناخت انسان کامل باشد.

برشی از کتاب سیمای اهل بیت علیهم السلام در عرفان امام خمینی رحمة الله علیه؛ ص 362-369؛ ناشر: چاپ و نشر عروج؛ چاپ اول (1387)

  تعداد بازديدها: 512


 
نظرات خوانندگان:
 

نظرات حاوي توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمي‌شود.

نام:
پست الکترونيک:
متن پيام:


 
آخرين اخبار و مطالب 
فرمانده سپاه:
در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد ما از دفاعی به تهاجمی تغییر می‌کند
فوری// ترامپ: آمریکا یک پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز سرنگون کرد / پهپاد ایرانی به هشدارها توجهی نکرده بود؛ حدود ۱۰۰۰ متر به کشتی جنگی آمریکایی "باکسر" نزدیک شد
سپاه:
توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق در خلیج فارس
نگاهی دیگر(قسمت پانصدوسیزدهم)
داستان سرایی فارس
روحانی در تماس تلفنی رئیس جمهور فرانسه:
اروپا باید تلاشهای خود را در راستای ایجاد آتش بس در جنگ اقتصادی آمریکا تسریع کند / ایران مصمم به بازگذاشتن همه مسیرها برای حفظ برجام است / گذشت زمان و از دست رفتن فرصت ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم خود خواهد کرد / راهکارهای چند ماهه برای توقف فعالیت های ایران به هیچ وجه قابل قبول نیست
نگاهی دیگر(قسمت پانصدودوازدهم)
ویرانه قضایی؟
اتحادیه اروپا خواهان توقف تخریب منازل فلسطینیان در کرانه باختری
روحانی:
مردم روزانه از طریق فضای مجازی به مشروعیت حاکمیت نمره می‌دهند
ایران حمله تروریستی به اعضای سرکنسولگری ترکیه در اربیل را محکوم کرد
مصطفی هاشمی طبا:
دولت بار سنگینی حمل می‌کند که کمرش را خم کرده؛ عده ای در داخل به جای هم‌صدایی، بدصدایی می‌کنند / معلوم نیست با تخریب دولت بتوانند به قدرت دست یابند / مجلس فعلی موفق نبوده / برخی نمایندگان کاری به قانون‌گذاری ندارند؛ با تریبونی که در دست دارند هر تهمتی که دوست داشته باشند می‌زنند؛ پس تعریف صلاحیت داشتن چیست؟
با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی انجام شد؛
انتصاب نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس
دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر انقلاب
تصاویری از نمای داخلی بهسازی حسینیه انصارالخمینی (ره) بخش سوم
پایان مهلت فیفا برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها/ خطر جدی است
انتقادات تند امام جمعه لواسان:
ویلاهای لواسان شبیه کاخ سفید و کلیسا است/اگر من آخوند این حرف‌ها را نزنم چه کسی بزند؟
حامی مالی نتانیاهو:
باید ایران را نابود کرد/ درگیر جنگ جهانی سوم هستیم
استقبال علی مطهری از مصاحبه تلویزیون ایران با وزیرخارجه آمریکا: خبرنگاری باشد که پمپئو را به چالش بکشد/ به شکل مناظره برگزار شود
شبکه الجزیره: تلاش مشترک پادشاه بحرین و القاعده برای فعال سازی تیم های ترور در ایران
وزیر دفاع موقت آمریکا:
باید به کانال دیپلماسی با ایران برگردیم
مقام اماراتی:
کشتی مفقود شده در تنگه هرمز، اماراتی نیست/ این نفتکش به دلیل نقص فنی به سمت آب‌های ایران کشیده شد

آرشیو همه مطالب


 
پربازديدها 
نگاهی دیگر(قسمت پانصدوهشتم)
قالَ اَلرِّضَا عَلَيْهِ السَّلاَمُ اَلْمُسْلِمُ اَلَّذِي يَسْلَمُ اَلْمُسْلِمُونَ مِنْ لِسَانِهِ وَ يَدِهِ لَيْسَ مِنَّا مَنْ لَمْ يَأْمَنْ جَارُهُ بَوَائِقَهُ
تصاویری از نمای داخلی بهسازی حسینیه انصارالخمینی (ره) بخش اول
نگاهی دیگر(قسمت پانصدوهفتم)
راهبرد صبر مقتدرانه
نگاهی دیگر(قسمت پانصدونهم)
حاسِبُوا قَبْلَ أَنْ تُحَاسَبُوا
نگاهی دیگر(قسمت پانصدودهم)
کدخدای قلعه الموت
سه مطلب زیبا به مناسبت ولادت امام رضا(ع)
مطهری:
برخورد با محمدرضا خاتمی غلط بود
آیت الله محسن غرويان:
جاذبه داشته باشيم نه دافعه
سیدحسن نصرالله:
مقاومت با وجود تحریم‌ها قدرتمندتر از هر زمان دیگری است / یکی از ثمرات پیروزی در جنگ ۳۳ روزه امنیت پایدار لبنان است
تصاویری از نمای داخلی بهسازی حسینیه انصارالخمینی (ره) بخش دوم
زنگنه:
وقتی اسم زنجانی را می‌آوریم، دو هفته در مطبوعات جیره‌خوار او به ما حمله می‌شود / نمی‌توانم از برند نفت‌خواری بابک زنجانی بگذرم / رییس حراست محلی، با حفر چاه ۵ متری نفت می‌دزدید / عده‌ای به ما فحش می‌دهند؛ دلیلش این است که در سطوح بالا نمی‌گذاریم نفت کشور را ببرند، بخورند و پولش را پس ندهند / عده‌ای از سر غرض و مرض افراد را متهم می‌کنند / تمرکز فاسدان بر پول نفت است و تمرکز مبارزه با فساد هم باید بر نفت باشد / وزارت نفت، بانک و جواهرفروشی نظام است
روایت منتجب‌نیا از تاثیر دیدار با رهبری بر کاهش محدودیت محصورین/ اصلاح‌طلبان باید با رهبری ارتباط داشته باشند
ابتکار:
گفت و گو بین اعضای خانواده به ۲۰ دقیقه کاهش پیدا کرد
بهره‌برداری از توپخانه لیزری سپاه/ بارش گلوله‌های لیزری بر سر تروریست‌ها
مجلس نمایندگان آمریکا طرح ممنوعیت جنگ علیه ایران بدون مجوز کنگره را تصویب کرد
اولین جلسه محاکمه نجفی به اتهام قتل میترا استاد؛
قرائت دست‌نوشته نجفی درباره قتل میترا استاد: او بارها مرا به ارتباط با مردان اجنبی که به آنها حساس هستم، تهدید کرده بود / از نظر من، مهدورالدم بودن وی ثابت شده بود / تقاضای عفو دارم / میترا می‌گفت مطلقه و مسلمان است اما مشخص شد که قبل از مسلمان شدن با فردی رابطه داشته؛ بعد با دیپلماتی آشنا و مسلمان شد / اظهارات پسر میترا استاد و دختر نجفی از روز قتل / راننده نجفی: آخرین لحظه که با نجفی صحبت کردم، شلوار او خونی و مچ پای او زخمی شده بود
تصاویر : عربستان در 50 سال پیش
آقای علی عسگری! منبع آمار شما برای «مستهجن» بودنِ «80 درصد» فضای مجازی چیست؟ / آیا میزان اقبال مردم به برنامه های صداوسیما را نیز با همین روش اندازه می گیرید؟!
داستان مار و زنبور
سناتور کاتن:
باید به اجماع جهانی علیه ایران بازگردیم


 
آمار بازديد از سايت 
تعداد بازدید امروز: 2598
تعداد بازدید دیروز: 8042
بازدید کل: 28010307
مشاهده آمار کامل
تمامي حقوق براي هيئت انصارالخميني (ره) محفوظ است.