امام خمینی (ره) والله اسلام تمامش سیاست است؛ ***** مقام معظم رهبری: به گفتار امام و کردار امام اهتمام بورزید ***** امام خمینی(ره): ان شاء الله ما اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از امریکا و آل سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم نهاد 1367/4/29 ***** امام خمینی(رحمة الله علیه) : حکومت آل سعود، این وهابیهای پست بیخبر از خدا بسان خنجرند که همیشه از پشت در قلب مسلمانان فرو رفته‌اند 1366/5/12***** امام خمینی (ره) شهادت در راه خدا مسئله ای نیست که بشود با پیروزی در صحنه های نبرد مقایسه شود، مقام شهادت خود اوج بندگی و سیر و سلوک در عالم معنویت است ***** امام خمینی (ره): ما تابع امر خداییم، به همین دلیل طالب شهادتیم و تنها به همین دلیل است که زیر بار ذلت و بندگی غیر خدا نمی رویم ***** امام خمینی(ره) ”من برای آنکه شما جوانان شایسته ای هستید، علاقه دارم که جوانی خود را در راه خداوند و اسلام عزیز و جمهوری اسلامی صرف کنید تا سعادت هر دو جهان را دریابید.„ ***** حُسنُ الخلاقِ یُدِّرُ الرزاقَ وَ یونِسَ الرِّفاقَ؛ خوش اخلاقى روزى ها را زیاد مى کند و میان دوستان انس و الفت پدید مى آورد. «نهج الفصاحه، ح 781»***** امام خمینی(س) علم همراه تهذیبِ نفس است که انسان را به مقام انسانیت می رساند .هم در علم کوشا باشید و هم در عمل و هم در تهذیب اخلاق ***** بايد مسائل اسلامي حل بشود در اينجا و پياده بشود. بايد مستضعفين را حمايت بكنند، بايد مستضعفين تقويت بشوند حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحیفه امام – جلد 6 – صفحه 461 ***** اهمیّت فضای مجازی به انداره ی انقلاب اسلامی است "مقام معظم رهبری" ***** آن کسی قلمش قلم انسانی است که از روی انصاف بنویسد. امام خمینی (ره) ***** همان طوري که در سابق عمل مي‌شد، روضه‌خواني بشود، مرثيه گفته بشود، شعر و نثر در فضايل اهل بيت و در مصائب آنها گفته بشود. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام – جلد 15 – ص 332 ***** نگذاريد پيشكسوتان شهادت و خون در پيچ و خم زندگي روزمره خود به فراموشي سپرده شوند. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 93 ***** من در ميان شما باشم و يا نباشم، به همه شما وصيت و سفارش مي‌کنم که نگذاريد انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بيفتد. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 93 ***** پيامبر اسلام نيازي به مساجد اشرافي و مناره‌هاي تزئيناتي ندارد. پيامبر اسلام دنبال مجد و عظمت پيروان خود بوده است که متأسفانه با سياست‌هاي غلط حاکمان دست‌نشانده به خاک مذلت نشسته‌اند. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 80 ***** پيغمبر اسلام تمام عمرش در امور سياسي بود، تمام عمرش را صرف كرد در سياست اسلامي، و حكومت اسلامي تشكيل داد. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 15، ص 11 ***** امام به همه فهماند که انسان کامل شدن، علی وار زیستن و تا نزدیکی مرزهای عصمت پیش رفتن افسانه نیست. مقام معظم رهبری ***** راه ما راه امام خمینی است و در این راه با همه قدرت و قاطعیت خود حرکت خواهیم کرد. مقام معظم رهبری

 

 

 

تاريخ انتشار: 05 مرداد 1399 ساعت 23:09:08
یادداشتی از: حاج حسن وفایی
معمای اقتصاد ایران (11) سیاست بر اقتصاد

✍️اخیرا یکی از رواسای اسبق سازمان برنامه و بودجه طی یادداشتی ضمن توضیح دلایل شکل گیری تدریجی معضل لاینحل اقتصاد ایران به نکته قابل تاملی اشاره فرمودند . نظر به اهمیت موضوع بدون ذکر نام نویسنده توجه به نکات کلیدی مورد اشاره را مفید می دانم.
*ریشه بسیاری از مشکلات اقتصاد ایران ماهیت و راه حل اقتصادی ندارد.
*مهمترین زیر ساخت لازم حل معضلات اقتصادی اصلاح مفاهیم کلیدی مبهم و قابل تفسیر مانند قدرت ، اختیار ، مسئولیت ، مالکیت ، حق انتخاب و ... در قانون اساسی است.
*تعریف مبهم و تفسیر پذیر گرانی گاه قدرت در قانون اساسی به شفافیت گریزی توضیح منشاء مشروعیت قدرت و   نسبت با اراده و خواست مردم منجر شده است.
*مرجع مشروعیت قدرت باید بطور شفاف و تفسیر ناپدیر به نفع حق ، منافع ، مصالح و امنیت مردم تعریف و میزان مشروعیت مراجع قدرت در نسبت با اراده جمعی و با تعریف شود.
*قانون اساسی حق انتخاب ارکان قدرت را بدون امکان انتخاب مستقیم مردم تعریف نموده و عملا نافی حق انتخاب است.
*لذا به همین دلیل علی رغم تجربه بی نظیر حدود چهل دوره انتخابات متاسفانه هنوز با شرکت در انتخابات از احساس مالکیت ، اعلام حق ، اعمال قدرت و ارتقاء احساس مسئولیت پذیری اجتماعی را شاهد نیستیم.
*طراز واقعی برنامه و بودجه بدون  طراز نقاط قدرت در حاکمیت ممکن نیست چنانکه طراز قدرت در حاکمیت با اتکا بر مواد مبهم و قابل تفسیر قانون اساسی غیر قابل دسترسی است.
*روند سیاست گذاری یکی از دلایل بنیادین شکل گیری تصمیمات و برنامه های منجر به معضلات اقتصادی است ، لذا اصلاح اقتصاد بدون اصلاح رویه ی سیاستگذاری ناممکن و قابل ریل گذاری اجرایی نبوده و نخواهد بود.
*اگر دغدغه ی اصلی امروز مردم  موضوعات اقتصادی است پس مردم حق دارند با صدای رسا و بلند به مشکلات اقتصادی خود و جامعه اشاره و معترض باشند . مردم حق دارند حقیقت ریشه معضلات و مشکلات لاینحل اقتصادی را بشناسند.
*معضلات لاینحل امروز نتیجه ی عملکرد دیروز نیست ، بلکه ثمره انباشت اشتباهات در هدفگذاری ، سیاست های اعمالی و البته برنامه ریزی و اقدامات چهل ساله است.
*دستیابی به ثبات ، احساس آرامش ، اعتماد به حاکمیت قانون زمینه اتخاذ هر تصمیم و اقدام اصلاحی جدی ، بنیادین و موثر است . موارد کلیدی که ریشه در اصلاح ماهیتی و ابهام گریز میثاق ملی دارد.
✍️همه باید باور کنیم که قانون اساسی دستاورد خون شهیدان نیست ، بلکه شرایط مکتوب ، مصوب و قطعا غیر مقدسی به نام میثاق ملی است . دستاورد شهدای انقلاب اسلامی تغییر نظام پادشاهی به جمهوری اسلامی است که به نوبه خود با استقرار عدالت هویت می یابد.
✍️قانون اساسی با اتکا بر تجربه و درک بسیار ناچیز انقلابیون از کم و کیف روابط و شرایط حاکمیت و نسبت قدرت ارکان حاکمیت تدوین و به تصویب مردم رسید . انتخابی که با اتکا به فهم و تجربه چهل سال حکومت قابل باز نویسی ، اصلاح و تغییر است.
✍️چنانکه درک ضرورت یک انتخاب اجتناب ناپذیر در سال ۶۸ و تجربه ناموفق مدیریت دولت ، نخست وزیری و مدیریت شورایی قوه قضاییه و حتی درک عملی شرایط مناسب استقبال و میزبانی از سران خارجی به اصلاح و تغییر جدی و بنیادین موادی از قانون اساسی و حتی زمان سرود ملی منجر شد.
✍️اینکه تمام روسای جمهور کشورمان جز مرحوم آیت الله هاشمی (دوران شهید رجایی به دلیل کوتاهی مدت حضور در ریاست جمهوری قابل استناد نیست) علی رغم تفاوت جدی در باورها و گرایشات سیاسی ریشه ی بخشی از مشکلات کشور را به عدم تناسب حدود اختیارات و مسئولیت های رئیس جمهور اعلام کردند ، قابل تامل است.
✍️اینکه چرا در زمان جنگ و علی رغم ریاست رئیس جمهور بر شورای عالی دفاع (مهمترین رکن تصمیمات نظامی) امام خمینی (ره) جانشینی فرماندهی کل قوا و فرماندهی جنگ را به رئیس مجلس تفویض فرمودند ، تا امروز که شورای عالی دفاع منحل و شورای عالی امنیت ملی با وظایفی غیر نظامی و دفاعی به ریاست رئیس جمهور جایگزین شد ، یعنی مشکل اختیار و مسئولیت همچنان باقی است.
✍️ایکاش در این روزهای سخت و دشوار اقتصادی می توانستیم شاهد تولید و مطالعه ی سه گزارش مستقل تخصصی در آسیب شناسی و ارائه راهکارهای عملی برون رفت اقتصاد ایران از معضلات پیچیده باشیم . ایکاش سه تیم مستقل متشکل از روسای سابق سازمان برنامه و بودجه ، روسای سابق بانک مرکزی و وزرای سابق امور اقتصادی و دارایی خطاب به مردم ، رهبری ، مراجع مذهبی و سران قوا تنظیم و ارائه می شدند.

  تعداد بازديدها: 182


 
نظرات خوانندگان:
 

نظرات حاوي توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمي‌شود.

نام:
پست الکترونيک:
متن پيام:


 
آخرين اخبار و مطالب 
در شب عید فرخنده ی غدیر صورت گرفت
گزارش تصویری از مراسم افتتاح حسینه ی آل یاسین (3) پایانی
پیام تسلیت وزیر اطلاعات
در پی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین حاج سید عباس موسویان
روحانی:
محققان کشور با همه توان برای مهار ویروس کرونا بسیج شده اند / تلاش برای تولید دارو و واکسن کرونا با قدرت تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهد داشت/ در ایران همپای کشورهای پیشرفته دنیا ، گامهای مهمی در زمینه تولید دارو و واکسن کرونا برداشته شده است
رویترز:
دیپلمات ها می گویند طرح آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به شکست منتهی می شود / ناکامی سه کشور اروپایی برای مصالحه با چین و روسیه درمورد قطعنامه پیشنهادی آمریکا
خیابان سازمان آب تهران به نام «مهدی بازرگان» تغییر یافت
دستگیری 5 تیم جاسوسی توسط وزارت اطلاعات
لاوروف در نشست خبری با وزیرخارجه آلمان:
پیشنهادهای جدیدی را ارائه کردیم که می تواند به ازسرگیری همکاری‌ها بین اعضای برجام کمک کند / شرکای اروپایی ما نیز ایده هایی را پیشنهاد خواهند کرد
محسن هاشمی:
حتی ۴ سال پس از رحلت آیت الله هاشمی، صداوسیما به رویکرد تخریبی خود علیه ایشان ادامه می‌دهد / اگر صدا و سیما اختیار دادن فرصت پاسخگویی را ندارد که حرجی بر آن نیست / این ظلم دامنگیر مدیران صداوسیما نیز خواهد شد
یادداشتی از: حاج حسن وفایی
إنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا
اطلاعیه تسلیت هیئت انصارالخمینی (ره):
در پی درگذشت مرحوم مغفور زنده یاد قدرت الله باقری
در شب عید فرخنده ی غدیر صورت گرفت
گزارش تصویری از مراسم افتتاح حسینه ی آل یاسین (2)
نخست وزیر لبنان استعفا کرد
حزب الله و جنبش امل لبنان:
مراسم عزاداری ماه محرم در منزل و از طریق رسانه ها برگزار شود
در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا؛
روحانی: دولت با همکاری قوای دیگر، به دنبال گشایش در اقتصاد و معیشت مردم است
مقامات بحرین تهدید کردند:
زندان و جریمه برای کسانی که حسینیه ها را در ماه محرم باز کنند
نماینده مقام معظم رهبری در هندوستان:
مردم دنیا تشنه اندیشه مقام معظم رهبری هستند /واتیکان بیش از نیم قرن است که تولید فکر و اندیشه ندارد
فرانسه در لبنان به دنبال چه چیزی است؟/ تحلیل آرایش سیاسی لبنان بعد از انفجار بیروت در گفتگو با سفیر اسبق ایران
توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح درباره پادگان کوهک
واکنش شخصیت‌ها و نهادهای سیاسی به اظهارات جنجالی فتاح
ظریف:
چند کشور مقداری از پول‌مان را بازگردانده‌اند

آرشیو همه مطالب


 
پربازديدها 
اختصاصی: در استقبال از عید سعید غدیر (8)
پنج اثر گرافیکی آیینی از خانم شیرین نوشیروان
اطلاعیه ی هیئت انصارالخمینی (ره)
بمناسبت تاسیس حسینیه در شب عید سعید غدیر
یادداشتی از: حاج حسن وفایی
دستاورد پوچ هیجان زدگی
یادداشتی از: حاج حسن وفایی
سناریوی دشمن سازی
موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
روحانی: تا روزی که صندوق و انتخابات هست جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت پابرجاست
روحانی: ‎
متولیان مراسم عزاداری، مسئول صیانت از سلامت و جان عزاداران هم هستند / از این مرحله به بعد، آنچه مهم است، مسئولیت‌پذیری متولیان مراسم‌ها و مراعات خود مردم است
به مناسبت روز خبرنگار؛
تعبیر اوریانا فالاچی از امام/فالاچی چگونه امام را خنداند؟/پاسخ هوشمندانه امام به فالاچی درباره حجاب
وزیر بهداشت:
به زودی خبر‌های خوبی در زمینه درمان کرونا خواهیم شنید
یادداشتی از: حجت الاسلام هادی سروش
نگاه متفاوت امام خمینی به غدیر؛ عدالت صدای بلند غدیر
در مراسم آغاز بهره‌برداری از ۳ پروژه بزرگ و ملی وزارت نفت مطرح شد؛
خبرهای خوب رییس جمهور در مورد پتروشیمی/ هدیه ای برای خبرنگاران
روایت نشریه آنلاین «عربی ۲۱» از
فرضیه ها درمورد پشت پرده انفجار مهیب بیروت
علی اکبر محشتمی پور مطرح کرد:
چرا امام خمینی (س) دستور توقف اعزام نیروهای ایران به سوریه و لبنان را صادر کردند؟
رضایت ۸۵ درصد داوطلبان کنکور دکتری از رعایت اصول بهداشتی
سید حسن نصرالله:
حزب‌الله به سفر و کمک‌های ماکرون به دید مثبت نگاه می‌کند / نه انباری متعلق به ما بوده نه نیتراتی و نه موشکی / قاطعانه می‌گویم هیچ چیزی در بندر بیروت از آن ما نبوده / از لحظه نخست انفجار، نبردی با حزب الله آغاز کردند / باید هر کس مسئول است، بدون هیچ گونه حمایتی محاکمه شود
آیت‌الله سیدعلی قاضی چگونه عید غدیر را گرامی می داشت؟
اعمال روز عید غدیر
در شب عید فرخنده ی غدیر صورت گرفت
گزارش تصویری از مراسم افتتاح حسینه ی آل یاسین (1)
مخالفت مجدد چین با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی:
برگزاری عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) مطالبه عموم مردم است / مطالبه یک عده‌ای برای تعطیلی جلسات نباید رویکرد عمومی جلوه داده شود / هیچ زمانی دشمنان فرصتی این چنین برای صدمه زدن به مجالس امام حسین (ع) نداشته‌اند / سخنرانی مقام معظم رهبری نشان داد که درگیری اصلی ایشان با آمریکاست؛ بهترین محمل برای تبیین این مسئله، مجالس عزاداری محرم است


 
آمار بازديد از سايت 
تعداد بازدید امروز: 11602
تعداد بازدید دیروز: 18588
بازدید کل: 32959669
مشاهده آمار کامل
تمامي حقوق براي هيئت انصارالخميني (ره) محفوظ است.