امام خمینی (ره) والله اسلام تمامش سیاست است؛ ***** مقام معظم رهبری: به گفتار امام و کردار امام اهتمام بورزید ***** امام خمینی(ره): ان شاء الله ما اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از امریکا و آل سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم نهاد 1367/4/29 ***** امام خمینی(رحمة الله علیه) : حکومت آل سعود، این وهابیهای پست بیخبر از خدا بسان خنجرند که همیشه از پشت در قلب مسلمانان فرو رفته‌اند 1366/5/12***** امام خمینی (ره) شهادت در راه خدا مسئله ای نیست که بشود با پیروزی در صحنه های نبرد مقایسه شود، مقام شهادت خود اوج بندگی و سیر و سلوک در عالم معنویت است ***** امام خمینی (ره): ما تابع امر خداییم، به همین دلیل طالب شهادتیم و تنها به همین دلیل است که زیر بار ذلت و بندگی غیر خدا نمی رویم ***** امام خمینی(ره) ”من برای آنکه شما جوانان شایسته ای هستید، علاقه دارم که جوانی خود را در راه خداوند و اسلام عزیز و جمهوری اسلامی صرف کنید تا سعادت هر دو جهان را دریابید.„ ***** حُسنُ الخلاقِ یُدِّرُ الرزاقَ وَ یونِسَ الرِّفاقَ؛ خوش اخلاقى روزى ها را زیاد مى کند و میان دوستان انس و الفت پدید مى آورد. «نهج الفصاحه، ح 781»***** امام خمینی(س) علم همراه تهذیبِ نفس است که انسان را به مقام انسانیت می رساند .هم در علم کوشا باشید و هم در عمل و هم در تهذیب اخلاق ***** بايد مسائل اسلامي حل بشود در اينجا و پياده بشود. بايد مستضعفين را حمايت بكنند، بايد مستضعفين تقويت بشوند حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحیفه امام – جلد 6 – صفحه 461 ***** اهمیّت فضای مجازی به انداره ی انقلاب اسلامی است "مقام معظم رهبری" ***** آن کسی قلمش قلم انسانی است که از روی انصاف بنویسد. امام خمینی (ره) ***** همان طوري که در سابق عمل مي‌شد، روضه‌خواني بشود، مرثيه گفته بشود، شعر و نثر در فضايل اهل بيت و در مصائب آنها گفته بشود. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام – جلد 15 – ص 332 ***** نگذاريد پيشكسوتان شهادت و خون در پيچ و خم زندگي روزمره خود به فراموشي سپرده شوند. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 93 ***** من در ميان شما باشم و يا نباشم، به همه شما وصيت و سفارش مي‌کنم که نگذاريد انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بيفتد. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 93 ***** پيامبر اسلام نيازي به مساجد اشرافي و مناره‌هاي تزئيناتي ندارد. پيامبر اسلام دنبال مجد و عظمت پيروان خود بوده است که متأسفانه با سياست‌هاي غلط حاکمان دست‌نشانده به خاک مذلت نشسته‌اند. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 80 ***** پيغمبر اسلام تمام عمرش در امور سياسي بود، تمام عمرش را صرف كرد در سياست اسلامي، و حكومت اسلامي تشكيل داد. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 15، ص 11 ***** امام به همه فهماند که انسان کامل شدن، علی وار زیستن و تا نزدیکی مرزهای عصمت پیش رفتن افسانه نیست. مقام معظم رهبری ***** راه ما راه امام خمینی است و در این راه با همه قدرت و قاطعیت خود حرکت خواهیم کرد. مقام معظم رهبری

 

 

 

تاريخ انتشار: 23 آبان 1399 ساعت 03:12:55
یادداشتی از: حجت الاسلام هادی سروش
به بهانه شکست سخت ترامپ

جماران، این روزها جامعه جهانی، به شگفتی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، چشم حیرت دوخته که شخصی خود رای و دارای رفتاری خارج از اصول بین المللی، با رای قاطع از سوی شهروندانش از ادامه ریاست باز ماند تا از کاخ ریاست جمهوری اخراج، و به کاخ هتل داری اش نقل مکان کند! سرنوشت هر قدرتمندی که از چهار چوب تعریف شده پا فراتر گذارد، همین است!

سخن دراین نوشتار در راستای دومطلب است؛ چرایی سختی«ترک قدرت»، و راهکار محدودیت آن.

در ریاست و قدرت؛ آدمی به چنان«توسعه» شیرینی دست پیدا می کند که با ثروت و یا عوامل دیگر شخصیتی و رفاهی و سیطره جویی، قابل مقایسه نیست.

حداقل چهار توسعه پر منفعت در قدرت نهادینه شده است!

که عبارتند از:

۱) توسعه تعلقات

۲) توسعه تداخلات

۳) توسعه تملقات

۴) توسعه تبلیعات

در «توسعه تعلقات»، که افزایش رفاهیات و ثروت و خدَم و حشَم است باعث می شود حداقل های زندگی جناب رییس به حداکثرها تبدیل شود. افزایش درآمد و تهیه توسعه امکانات رفاهی از ماشین و خانه و نوکر و دفتردار و دستک دار و... تا سفرهای پر خرج و اقامت های لاکچری و تهیه ویلا و ...

همه این ها بااینکه تحت یک عنوان توسعه تعلقات در قدرت و ریاست مندرج است، اما برای شخص قدرت طلب کفایت نمی کند و توسعه های دیگری است که در قدرت و ریاست وجود دارد و به تعبیر معصومین‌(ع) سُکرآور - مست کننده- است!

دومین توسعه،«توسعه تداخلات» است. با وجودِ ذی جودِ قدرت است که آدمی می تواند در هرمسئله ای مداخله کند و اِعمال رای و نظر بفرماید!توسعه تعلقات، یک شیرینی حسی ورفاهی دارد، اما توسعه تداخلات که مداخله در هرخُرد وکلانی از امور حکومت است، یک شهد غیر حسی برای روح تشنه قدرت است!

اینجاست که مداخلات صاحبان قدرت، ازحیطه قانونی قدرتشان فراتر می رود و به تعبیر امام راحل، به قدرت نمایی در زمین قانع نیستند و اگر دست شان برسد دوست دارند در سیارات کیهانی هم اِعمال نظر بفرمایند!

سومین توسعه، «توسعه در تملقات» است. شنیدن چاپلوسیِ چاپلوسان برای صاحبان ریاست بسیار شیرین است، چون شنیدن و حضور در محفل تملق و چاپلوسی متملقات، در واقع گرفتن گزارشات متنوع از کمیت و کیفیت قدرت و ریاست است! و کدام رئیس محترمی! است که از شنیدن چنین چاپلوسی هایی، استقبال نکند؟! بله؛ در تملق و چاپلوسی، نفس رئیس لذت می برد و ریاست خود را به رخ می کشد!

چهارمین‌ توسعه ای که در قدرت پدیدار می شود؛«توسعه تبلیغات» است. نفس آدمی، تشنه معروفیت و محبوبیت است، و این معروفیت و محبوبیت با ابزاری به نام ریاست چنان زود به نتیجه می رسدکه هیچ جایگزینی ندارد!

پس توسعه تبلیغی خاستگاه نفس آدمی است و با ابزارِ  رسانه  و زیردستان که در اختیار قدرت هستند به ثمر می نشیند و چه به ثمر نشستنی!

وقتی این آفات بسیار مخرب بر قدرت و ریاست متمرکز می شود ، دیانت وعقلانیت دست در دست یکدیگر می گذارد تا قدرت طلبی و ریاست را محدود کند، واین، چه کار مهم و پسندیده ای است‌.

از سویی، دیانت می آید و گوشزد می کند که نکند مصداق کسانی شوید همت گماشته اند که فقط بر دیگران رییس باشند!

درقرآن می فرمایند: یریدون علواً فی الارض.(قصص۸۳)

طبق نقل شیخ کلینی در کافی امام صادق(ع)فرمودند: ملعون است کسی که ریاست طلب باشد ومعلون است آنکه در خلوتش، به ریاست فکر می کند! با این راهکار معنویت را از قدرت طلب می ستاند.

از سوی دیگر، عُقلاء جامعه به مقتضای عقلانیت، در پی راهکارهای محدودیت قدرت بر می آیند.

آنان با توجه به«خاستگاه محدودیت قدرت»، مناسبات«سلبی» جدی و شدیدی را با قدرت در پیش می گیرند‌.

از آن جمله؛ انتخابات، باز بودن فضای نقد و نصیحت، مشورت خواهی و نیز ضرورت پذیرش مشورت در نهاد قدرت، وخصوصا؛ نظارت و حساب کشی ونیز دوره ای بودن قدرت است که از بهترین راهکارهای عقلائی و بسیار ستودنی است.

در پایان ذکر این نکته بجاست که در فرهنگ غنی شیعه؛ انبیاء و اولیاء معصوم(ع) با اینکه از همه لغزش های فکری و اخلاقی و رفتاری مصون هستند، اما در عین حال روش برخوردشان با خودشان و شهروندانشان در روز دست یابی به قدرت شگفت آور است.

سخن رسای آنان -که از زبان رسول خدا(ص) و حضرت امیر(ع) و امام حسین(ع) منقول است:

《اللهم انک تعلم انه لم یکن الذی کان منا منافسة فی سلطان،..》

«خدایا تو خوب می دانی که آنچه از ما سرزده و انجام شده، رقابت برای به دست گرفتن قدرت سیاسی نبوده است.»

حضرت علی(ع) طبق آنچه در خطبه نهج البلاغه در اوج قدرت سیاسی بر ممالک اسلامی، از شهروندان تحت سامانه مدیریتی خود، مطالبه مشورت و نصحیت، و حتی نقد می کند و مکرراً به کارگزاران خود نیز نقدپذیری را گوشزد می فرماید.

من آنچه شرط بلاغست باتو می گویم

توخواه از سخنم پندگیرخواه ملال

  تعداد بازديدها: 87


 
نظرات خوانندگان:
 

نظرات حاوي توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمي‌شود.

نام:
پست الکترونيک:
متن پيام:


 
آخرين اخبار و مطالب 
انصار الله:
موشک شلیک شده به «آرامکو» در اصل برای «ایلات» در نظر گرفته شده / این موشک ارتقا خواهد یافت تا بُرد آن به بندر ایلات برسد
وزیر دفاع خبر داد:
رونمایی و الحاق ناوشکن تمام ایرانی «دنا» در آینده نزدیک
ترور مسلحانه سرپرست آموزش و پرورش قرچک
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:
نمی‌دانم چرا یک عده دائم روی بحث فیلترینگ حساس هستند؛ هرچیزی سر جای خودش خوب است / عضو همه پیام رسان های خارجی هستم
واکنش مدیرمسئول پیشین تهران تایمز به عکس جنجالی میر حسین موسوی و ترامپ: این تطبیق ها قطعا غلط است
یادداشتی از: محمدرضا حشمتی
راستگوی واقعی
تازه ترین انتقادات علی مطهری از رئیس جمهور نظامی
به مناسبت سالروز رحلت
اولین مسئولیت آیت الله موسوی اردبیلی/ایشان از چه سالی مرجع شد؟/ کدام مراکز علمی فرهنگی به دست ایشان تاسیس شد؟
تصویری کمتر دیده شده از حجت الاسلام راستگو در کنار حاج قاسم
وعده‌های مالی سفرای تشکیلات خودگردان را به ابوظبی و منامه بازگرداند
نیویورک‌تایمز:
ترامپ به دنبال تضعیف احتمال بازگشت بایدن به برجام است
یادداشتی از حجت الاسلام مسیح مهاجری
سلاطین آتشبار!
یادداشتی از: دکتر نعمت احمدی (حقوق دان)
درسی از دادگاه طبری و امامی درسی از دادگاه طبری و امامی
فتاح به دلیل تماس با خاتمی از لیست اصولگرایان خط خورد؟
یادداشت:
بولدوزرها سراغ لاکچری ها نمی روند
افزایش قیمت مرغ در بازار؛ هر کیلو ۳۳ هزارتومان!
خاطراتی ناگفته از مرحوم اژه ای
وزیر خارجه عربستان:
در هر مذاکره بالقوه بین دولت بعدی آمریکا و ایران، ما هم باید باشیم
محمد مهاجری:
اصولگرایان فکر می‌کنند شرقی‌ها می‌توانند منافع ملی ما را تعیین کنند/ روی آوردن به شرق همان اندازه احمقانه است که منافع ملی را در نگاه به غرب بدانیم
یادداشتی از: حجت الاسلام احمد حیدری
«انقلاب مستضعفان»؛ این بود آنچه به مردم وعده دادیم؟

آرشیو همه مطالب


 
پربازديدها 
یادداشتی از: حاج حسن وفایی
خانه امن
یادداشتی از: مهدی حاضری
آهنین بانوی انقلاب
یادداشتی از: حجت الاسلام هادی سروش
تلویزیون و تخریب و تحریفِ عواطف!
جهانگیری:
باید از راهبرد تعامل استفاده کنیم؛ شرایطی از این بدتر هم وجود دارد؟ برخی افراد که خیلی ادعا هم دارند فقط جملات رهبری را تکرار می کنند و تصور می کنند دیگران متوجه عملکرد آنها نیستند / متأسفانه عده ای از اینکه تحریم ها لغو شود ناراحت می شوند؛ باورشان این است که این اتفاق ممکن است به نفع فلان گروه باشد
کدام مشاغل از اول آذرماه در شهر‌های قرمز کشور تعطیل می‌شوند؟ +عکس
رئیس‌جمهور روحانی:
تا چهارشنبه تمام دستورالعمل ها در خصوص اجرای طرح جامع مقابله کرونا اعلام می شود
واکنش نوبخت به نطق قالیباف: مردم به جای اعانه و یارانه، خواهان رفع تحریم‌ها هستند
واکنش جهانگیری به اظهارات قالیباف درباره جایگزین های تامین مالی طرح معیشت
یادداشتی از: محمد حسین شریف زادگان
آیا آمدن بایدن فرصتی برای ایران ایجاد می کند؟
قطر:
بهتر است جای رابطه با اسرائیل جبهه واحدی در حمایت از فلسطین داشته باشیم
یادداشتی از: حاج حسن وفایی
پیشوایی مستضعفین
تماشا کنید:
خط ریلی اسرائیل به خلیج فارس؟ / اسرائیل از تصمیم خود برای اجرای طرح راه‌آهن حیفا-خلیج فارس چه اهدافی دارد؟
واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به تغییر مرزهای جغرافیایی ایران
ظریف:
لغو تحریم‌ها و بازگشت ایران به تعهدات زمانبر نیست/ برخی جناح های سیاسی نگران این هستند که مذاکرات الان شروع شود
وزیر اسرائیلی: ایرانی ها نباید احساس راحتی کنند / آنها باید نگران حمله ترامپ به سایت هسته ای شان باشند
یادداشتی از: عباس خامه‌یار
الگوی برجسته یک رایزن فرهنگی
یادداشتی از: سید سراج الدین موسوی
دعایی و ما ادراک ما دعایی؟/ پاسخی به یک تهمت تکراری
یادداشتی از: محمدعلی بهمنی قاجار
به این ۱۴ دلیل، توافق اخیر آذربایجان و ارمنستان به ضرر ایران تمام می‌شود
درخواست ۷۵ قانونگذار آمریکایی برای کاهش تحریم‌ها علیه ایران / فارن پالیسی: بایدن از ترامپ خواسته اجازه دهد که کالاهای شرکت‌های داروسازی و ابزارهای پزشکی به تهران منتقل شود
اطلاعیه تسلیت هیئت انصارالخمینی (ره):
"بمناسبت درگذشت بانو حوریه قربانی " ام الزوجه ذاکر اهلبیت (ع) آقای حاج جواد عابدی"


 
آمار بازديد از سايت 
تعداد بازدید امروز: 7822
تعداد بازدید دیروز: 10916
بازدید کل: 34973104
مشاهده آمار کامل
تمامي حقوق براي هيئت انصارالخميني (ره) محفوظ است.