تاريخ انتشار: 17 خرداد 1398 ساعت 01:28:26
تحولات سودان: افزایش کشته شدگان به بیش از ۱۰۰ تن/ تکذیب فراری دادن عمر البشیر

در حالی که کمیته مرکزی پزشکان سودان از افزایش شمار کشته شدگان حوادث اخیر این کشور به ۱۰۸ نفر خبر داده، وزارت بهداشت این کشور وابسته به شورای انتقالی نظامی، شمار کشته شدگان متفرق کردن معترضان در شهرهای سودان را ۴۶ نفر اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، کمیته مرکزی پزشکان سودان شامگاه چهارشنبه از افزایش شمار کشته شدگان به ۱۰۸ نفر خبر داد.

این کمیته در بیانیه ای که در حساب فیسبوک خود منتشر کرده، آورده است: شمار کشته شدگان دست کم به ۱۰۸ نفر و زخمی شدگان به بیشتر از ۵۰۰ تن افزایش یافته است.

وزارت بهداشت  سودان: شمار کشته شدگان از ۴۶ تن فراتر نرفته است

علی رغم خبر کمیته مرکزی پزشکان سودان، وزارت بهداشت سودان که زیر نظر شورای نظامی انتقالی این کشور قرار دارد، اعلام کرد که شمار کشته شدگان حوادث اخیر در محل تجمع معترضان از ۴۶ تن فراتر نرفته است.

براساس این گزارش به نقل از عربی ۲۱، «سلیمان عبدالجبار» معاون این وزارتخانه سودانی در سخنانی که از سوی خبرگزاری رسمی سودان منتشر شده، اخبار منتشر شده درباره کشته شدن بیش از ۱۰۰ تن در حوادث اخیر سودان را تکذیب کرد.

وی گفت: عملیاتی که نیروهای مشترک سودانی برای پاکسازی منطقه کولمبیا و حوالی آن انجام دادند، تعداد کمی کشته در پی داشت اما تعداد آنها از ۴۶ تن فراتر نرفت

واکنش واشنگتن حوادث اخیر سودان

آمریکا به حمله نیروهای نظامی سودان به معترضان این کشور در خارطوم واکنش نشان داد.

براساس این گزارش به نقل از عربی ۲۱، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن محکوم کردن حمله به معترضان در سودان، از ارتش این کشور خواست خشونت را کنار بگذارد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین عنوان کرد: آمریکا حملات اخیر به معترضان در سودان را محکوم می کند و بر تمایل خود برای انتقال قدرت به غیرنظامیان در این کشور و برگزاری انتخابات در زمان مناسب تاکید می کند.

احزاب اسلامی سودان حمله به معترضان را محکوم کردند

احزاب اسلام گرای سودان حمله اخیر نیروهای ارتش این کشور به تجمع معترضان در سودان را قتل عام و رفتارهای وحشیانه توصیف کردند.

براساس این گزارش به نقل از عربی ۲۱، ناظر عمومی گروه اخوان المسلمین از احزاب اسلام گرای سودان در این باره گفت: حمله نیروهای امنیتی به معترضان و متفرق کردن آنها، تجدید سناریوی حمله نیروهای امنیتی مصر به میدان «رابعه العدویه» است.

وی حوادث اخیر و کشتار معترضان در خارطوم را کشتار وحشیانه در روزهای ماه مبارک رمضان دانست و گفت: شورای نظامی با چراغ سبز عربستان، امارات و مصر اقدام به کشتار معترضان می کند.

«عوض الله حسن سید» تاثیر کشورهای مذکور در زمینه ناکامی شورای امنیت برای تصمیم گیری درباره تحولات سودان را بعید ندانست و با اشاره به سفرهای اخیر رئیس شورای نظامی و معاونش به مصر، امارات و عربستان گفت: بعید نیست که این سه کشور از نفوذ خود در شورای امنیت بین المللی استفاده کرده باشند.

وی از کشورهای منطقه خواست دست از سر سودان بردارند.

حزب کنگره مردمی سودان دیگر حزب اسلامی سودان نیز اقدامات اخیر نیروهای امنیتی در زمینه سرکوب معترضان و کشتار آنها را به شدت محکوم کرد.

براساس این گزارش، «ابوبکر عبدالرزاق» از رهبران این حزب به عربی ۲۱ گفت: انچه رخ داد، نقطه تاریک و شومی در تاریخ انقلاب مسالمیت آمیز سودان به شمار می رود.

وی شورای نظامی را مسئول امنیت و جان شهروندان دانست و خواستار توقف فوری تلاش های شورای نظامی برای ساکت کردن معترضان شد.

رئیس حزب ائتلافی«دولت قانون و توسعه» و جریان «نصره الشریعه» نیز در این باره تاکید کرد: استفاده از زور برای متفرق کردن معترضان محکوم است.

وی افزود: اقدامات نیروهای امنیتی رفتارهایی وحشیانه است که حتی مناطق متمدن خارطوم هم از آن در امان نبوده است.

پلیس سودان: فراری دادن عمر البشیر از زندان صحت ندارد

پلیس سودان روز پنج شنبه اخبار مربوط به تلاش برای فراری دادن «عمر البشیر» از زندان را تکذیب کرد.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، پلیس سودان دربیانیه ای که در خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده، عنوان کرد: پلیس هیچ گونه تلاشی برای فراری دادن عمر البشیر را رصد نکرده است. پلیس تاکی می کند که چنین خبری عاری از صحت است.

پلیس سودان افزود: نیروهای مأمور حراست از زندان محل نگهداری عمر البشیر با هشیاری در حال انجام وظایف خود هستند.

روز چهارشنبه رسانه های عربی به نقل از منابع آگاه اعلام کرده بودند که نیروهای امنیتی سودان تلاش برای فراری دادن عمر البشیر و شخصیت های نظام وی از زندان «کوبر» در خارطوم را ناکام گذاشتند.

این منابع اعلام کرده بودند: بیش از ۱۰۰ نیروی وابسته به گردان های نظام سابق سودان شامگاه سه شنبه به هدف آزاد کردن عمر البشیر و دیگر شخصیت های رژیمش به زندان کوبر یورش بردند اما نیروهای امنیتی برخی از عناصری که این حمله را ترتیب داده بودند، بازداشت کرد.

*شفقنا

  تعداد بازديدها: 308
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=83521
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.