تاريخ انتشار: 17 دي 1400 ساعت 21:27:56
گریبایدوف تا اولیانوف

✍️اینکه میخائیل اولیانوف روس پس از توهین به دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه سابق ایران با برخورد فوری وزارت خارجه و باقری کنی رئیس معتمد تیم مذاکره کننده ایران در وین روبرو نشد موضوع غیر قابل درکی نیست اما توهین اولیانوف را می توان به ابلاغ فرمان عبور از تعهدات آمریکا در برجام و آغاز فصل جدید انتظارات محدود از مذاکره با آمریکا با اسم رمز "توافق خوب" هم بدانیم هر چند مانند بسیاری از مردم اطمینان دارم روسیه چون دوران مذاکره برجام موافق توافق رفع مشکلات بین ایران و آمریکا نبوده و نیست.
✍️حجت الاسلام رئیسی ، سردار قالیباف ، عبداللهیان وزیر خارجه ، باقری کنی رئیس معتمد تیم اعزامی ایران و حتی مرندی منبع آگاه خبری معتمد عضو هیات چهل نفره و همه عناصر یکدست حتی در مراسم بدرقه شهدای گمنام که به مظهر ایران آزاد و مستقل شناخته می شوند و سالروز ترور سردار سلیمانی که آغاز دور جدید مذاکره غیر مستقیم با امریکا هم شد حتی حاضر به اتخاذ یک موضع ملایم علیه هتاکی اولیانوف روس علیه دکتر ظریف وزیر خارجه سابق ایران که به ایران شناخته می شود نداشتند.
✍️اینکه اولیانوف در صدد انتقام گیری از تحقیر لاوروف توسط ظریف در مذاکره سال ها قبل باشد قابل درک است اما اینکه اولیانوف روس شرایط موجود تیم ایران را مناسب هر توهینی به ایران ببیند باید به شدت از تفاهمی روسی بین ایران و آمریکا نگرانمان کند.. اینکه عناصر برآمده از یکدستی ارکان قدرت با توهین اولیانوف روس به دکتر ظریف ساکت یا شادمانند نتیجه طبیعی کینه و خسارتی است که نسبت به دستاوردی بی مانند در تاریخ بین الملل به نام برجام ظریف ثبت گردید ، اما اینکه دیگر تظاهر به تبعیت از ولایت فقیه را هم ضروری نمی بینند باید نگران کننده باشد . مقام معظم رهبری که مکرر دکتر ظریف را وزیری متدین ، متعهد ، امین ، غیور ،  شجاع ، مطلع ، دقیق ، ساعی ، خستگی ناپذیر ، ایستاده و مقاوم در برابر مواضع و خباثت مشترک ۱+۵ و ... نامیدند.
✍️اینکه سردار قالیباف در سفر به پشت درهای کرملین برای تغییر پذیری برجام مطالبی دریافت کرده یا موارد به امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه و باقری کنی رئیس معتمد تیم چهل و چند نفره منتقل شده باشد نمی دانم و حتماً ادعایی قابل راستی آزمایی نیست ، اما اینکه رئیسی ، سردار قالیباف ، امیرعبداللهیان و باقری کنی همزمان و همزبان با اولیانوف از جدیت در مذاکره برای توافق خوب بگویند و امروز عبداللهیان وزیر خارجه به صراحت و بر خلاف مواد ۶ و ۷ قانون راهبردی لغو تحریم ها و صیانت از حقوق هسته ای ملت ایران مصوب ۱۲آذر۹۸ مجلس از توافق خوب به فروش نفت و دسترسی به درآمد حاصله از فروش نفت تعبیر کرد یعنی برای عقب نشینی در مذاکره وین با مدیریت روسی هیچ محدودیتی قابل تصور نیست و باید امیدوار باشیم داستان اولیانوف به قصه تلخ گریبایدوف بعد از معاهده ترکمنچای منجر نشده باشد.
✍️اینکه اولیانوف روسی پس از مذاکره با رابرت مالی ، نماینده تروئیکای اروپا و نمایندگان ویژه اعزامی سئول ، ریاض و تل آویو و گفتگوی مجدد با باقری کنی از احتمال دستیابی به توافق خوب می گوید و همزمان از عناصر جریان فکری یکدست سازی هیچ اعتراضی به آغاز دور جدید مذاکره ایران و آمریکا دقیقاً در سالروز ترور شهید سردار سلیمانی شنیده نمی شود احتمالاً چیزی نیست جز اینکه تیم جدید می تواند یا مجاز است هر توافقی را تحت هر عنوانی مانند توافق خوب مورد پذیرش و تمجید قرار دهد ، تنها مشروط بر اینکه در اسناد جدید الانتشار ایران و ۱+۴ و آمریکا از برجام به نام برجام نامی برده نشود.
✍️اینکه سالروز صدور فرمان ترور شهید سردار سلیمانی ، فرمانده سپاه قدس ایران به مراسم هفته یا دهه بزرگداشت مکتب شهید اخلاق و مردم داری حاج قاسم تغییر کند قابل پیش بینی بود اما اینکه از این مراسم برای نادیده گرفتن سالروز و یادآوری منش و مشی مرحوم آیت الله هاشمی فرمانده عالی دفاع مقدس و جانشین امام خمینی (ره) فرمانده کل قوا استفاده شود شاید به نتیجه عکس برساند. علی الظاهر علی رغم ابراز ارادت و لطف مقام معظم رهبری نسبت به مرحوم آیت الله هاشمی کارساز نبوده و هنوز خانواده مرحوم هاشمی جای امنی جز حرم مطهر امام خمینی برای برپایی مراسم محدود و شاید خانوادگی بزرگداشت یاد و خاطره فرمانده جنگ و جانشین امام راحل در فرماندهی کل قوا نیفتند اینکه هنوز هم نسبت به مرحوم هاشمی اجحاف شود مهم نیست اما باید به فاطمیه توجه داشته و به قول رئیسی که دیروز اظهار کرد به عنوان یک طلبه به آینده امیدوار بود چنانکه مرحوم هاشمی به آینده امیدوار بود.
✍️اینکه تلویزیون برخلاف سنت دائمی و مرسوم در دلمشغولی به هفته بزرگداشت سردار سلیمانی حتی فاطمیه  را فراموش کردند شاید باید به اندک نگرانی حوزه های علمیه ، روحانیون و حتی مداحان هیئت های یکدست بیانجامد که علی الظاهر چنین نیست. ۱۷دی۰۰

  تعداد بازديدها: 559
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=91872
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.