تاريخ انتشار: 25 دي 1400 ساعت 22:46:25
همسان‌سازی حقوق بازنشستگان فراموش شد؟

بازنشستگان: به جای 10 میلیون تومان، 4 میلیون تومان حقوق می‌گیریم
درحالی که بازنشستگان به دنبال تصویب طرح دائمی شدن همسان‌سازی حقوق هستند، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که این طرح به تعویق افتاده است.
به گزارش خبر آنلاین، بررسی‌ها نشان می‌دهد که دو مرحله از متناسب‌سازی حقوق توسط دولت دوازدهم صورت گرفته و بازنشستگان کشور بعد از دو مرحله متناسب‌سازی، تفاوت قابل توجه در حقوق بازنشستگی را مشاهده کردند. بر همین اساس، قرار بر این شد که همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در مسیر دائمی شدن قرار گیرد و این درحالی است که درحال حاضر دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به طنابی شبیه شده که عده‌ای طرف تصویب و اجرای آن هستند و یک سمت طناب را می‌کشند و عده‌ای دیگر معتقدند همسان‌سازی نتایج خوبی ندارد و طرف دیگر طناب را می‌کشند و هر کدام سعی دارند حرف خود را به کرسی بنشانند.
علت مخالفت عده‌ای از آن‌ها، همان بهانه همیشگی تورم‌زا بودن افزایش حقوق است و برخی دیگر، اما نداشتن پشتوانه مالی برای تامین بودجه دائمی شدن همسان‌سازی را دلیل مخالفت خود با این موضوع می‌دانند؛ البته برخی از نمایندگان هم ادعا می‌کنند درحال تلاش برای تصویب لایحه دائمی شدن همسان سازی هستند.
طرح همسان‌سازی زیاده‌خواهی نیست
چندی پیش علی ترکاشوند، دبیر اجرایی خانه کارگر شهر ری ضمن گلایه نسبت به این که دولت طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را به طور جدی پیگیری نمی‌کند، گفت: ما از مجلس انتظار داریم از دولت توضیح بخواهد. بنا به گفته وی،بعد ازسال‌ها بلاتکلیفی، دولت قبل قدم‌های کوچکی را در بحث طرح همسان‌سازی برداشت و مجلس نیز خواهان دائمی شدن این مصوبه شد، اما اکنون نمی‌دانیم موضع دولت در این خصوص چیست.
این در شرایطی است که براساس اظهارات ترکاشوند درباره اثر شدید نرخ تورم روی سطح زندگی بازنشستگان، هزینه‌های زندگی برای کارگران و بازنشستگان بسیار زیاد شده و کارگران با حقوق 3، 4 میلیون تومان نه می‌توانند خرج هزینه‌های روزمره را بدهند و نه خرج دوا و درمان که بسیاری از آن‌ها امروز درگیر بیماری هستند.
دبیر اجرایی خانه کارگر شهر ری توضیح داد: یک بازنشسته بعد از 30 سال کار، امروز در شرایطی است که باید برای گذرانِ زندگی خود به سراغ مشاغلی چون نگهبانی و دستفروشی برود. درخواست بازنشستگان برای پیگیری طرحِ همسان‌سازی زیاده‌خواهی نیست، بلکه زندگی به قدری سخت شده است که آن‌ها دیگر با این حقوق نمی‌توانند زندگی کنند.
بازنشستگان به جای 10 میلیون، 4 میلیون حقوق می‌گیرند
علی دهقان‌کیا، رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی نیز در اظهارنظری، گفت: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان طی دو مرحله اجرا شده، اما کانون بازنشستگان در جریان است که حداقل‌بگیران تامین اجتماعی هنوز مستمری کمی را دریافت می‌کنند.
به گفته وی، حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل باید بین 10 میلیون تا 11 میلیون تومان باشد تا بتوانند زندگیشان با شرایط فعلی اقتصادی، گرانی مسکن و... تامین کنند، اما یک حداقل بگیر تامین اجتماعی با 30 سال سابقه درحال حاضر 4 میلیون و 200 هزار تومان و با 35 سال سابقه 4 میلیون و 500 هزار تومان دریافت می‌کند و این شکافی است که طی سال‌های گذشته ایجاد شده است.
دهقان کیا همچنین در گفت‌وگویی، درباره علت مطرح شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: علت مطرح شدن بحث متناسب‌سازی حقوق به دلیل عقب افتادگی به وجود آمده در دوره‌های قبل است. شورای عالی کار که براساس ماده 41 قانون کار باید با توجه به نرخ تورمی که بانک مرکزی اعلام می‌کند و براساس سبد هزینه خانوار حقوق و دستمزد را بررسی و اعلام کند، اما حقوق و دستمزد اعلامی آن‌ها در چند سال گذشته کم‌تر از هزینه‌های خانوار بوده است.
رئیس کانون بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی با اشاره به تاریخچه همسان‌سازی در کشور ادامه داد: برای اولین بار در اسفند ماه سال 1398 دولت حقوق شاغلین در بخش کشوری و لشکری را 50 درصد افزایش داد. با این کار فاصله‌ای بین بازنشستگان کشوری و لشکری با شاغلین این بخش زیاد شد. به همین دلیل مرحله اول متناسب‌سازی انجام شد.
وی افزود: با وجود اجرای مرحله اول متناسب‌سازی همچنان فاصله بین آن‌ها خیلی زیاد بود. به همین دلیل در مهر ماه سال 1399 مجددا متناسب‌سازی انجام دادند و در دو مرحله توانستند تا 90 درصد آن افزایش که در بخش شاغلین کشوری و لشکری انجام گرفته بود در بازنشستگان هم انجام دهند و بعد برای جبران فاصله‌ای که بین بازنشستگان کشوری و لشکری با تامین اجتماعی صورت گرفته بود، دو مرحله همسان‌سازی حقوق برای تامین اجتماعی هم انجام گرفت.
دهقان‌کیا با بیان این که با انجام متناسب‌سازی سعی شد تامین اجتماعی‌ها به کشوری و لشکری نزدیک شوند، گفت: براساس بررسی‌هایی که اول فروردین صورت گرفت و طبق اعلام مدیر امور مالی آن‌ها حداقل‌بگیرهای کشوری 3 میلیون و 700 هزار تومان دریافت می‌کردند، در صورتی که براساس محاسبه کانون عالی بازنشستگان آن‌ها 4 میلیون و 500 هزار تومان می‌گرفتند که بعد از بحث‌های زیاد و طولانی قرار شد به حداقل بگیرها 4 میلیون و 200 هزار تومان پرداخت شود.
رئیس کانون بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی یادآور شد: «اردیبهشت ماه مصوب شد که متناسب‌سازی که در سال 1399 انجام گرفته جزو حقوق است، بنابراین حالا که جزو حقوق است باید در سال 1400 متناسب سازی به اضافه حقوقی که داشتند، انجام شود که این اتفاق افتاد.»
بازنشستگان با مشکلات معیشتی مواجه هستند
در این میان، محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک در مجلس اوایل دی‌ماه در تذکری شفاهی متذکر شد: مشکل حقوق بازنشستگان جدی است و دائمی شدن موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان اهمیت زیادی دارد و باید اجرایی شود.
به گفته او، برخی از بازنشستگان حقوق 3 یا 4 میلیون تومانی دریافت می‌کنند که با توجه به شرایط تورمی جامعه با مشکل جدی معیشتی مواجه هستند.
روح‌اله عباس‌پور، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در تذکری شفاهی، از مسئولان خواست موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان را در کنار تعیین تکلیف نیروهای ادارات در اولویت قرار دهند.

  تعداد بازديدها: 321
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=91977
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.