تاريخ انتشار: 26 دي 1400 ساعت 22:06:42
صدای بلند سکوت

✍️اینکه از نیمه های دیشب اخبار مربوط به شنیده شدن صدایی مهیب ‌و هولناکی مشابه انفجار شدید در چهار استان همدان ، کرمانشاه ، کردستان و ایلام و به روایتی تا خوزستان در فضای مجازی منتشر و هنوز هیچ مقام و دستگاه مسئولی نفیعاً یا اثباتاً اظهار نظر ندارد یا هیچ منبع خبری رسمی برای مدیریت خبر توضیح و اقدام خبری نمی کند در نوع خود بی سابقه نیست ، بدون آنکه مسئولین ذیربط درک کنند افکار عمومی به دلایل متعدد ناچار از پذیرش اخبار غیر رسمی یا شایعات خواهد بود که در مواقعی می تواند برای کشور و مراجع رسمی بسیار پُر هزینه و دردسرساز باشد.
✍️رئیس بانک مرکزی در برنامه تلویزیونی دیشب با اشاره با افزایش چند برابری صادرات و درآمد نفتی قابل انتقال به کشور بر کاهش رشد تورم طی سه ماه گذشته تاکید و از پیش بینی افزایش سهم صادرات نفتی سال آینده به حدود ۱.۲ میلیون بشکه خبر داد که می تواند به بهبود شرایط بودجه و شرایط اقتصادی منجر گردد ، ادعایی که طی روزهای گذشته توسط رئیسی رئیس جمهور ، خاندوزی وزیر اقتصاد و اوجی وزیر نفت تکرار شده بود یعنی دولت رئیسی در تلاش برای افزایش درآمد نفتی به منظور رفع مشکلات و تنگناهای اقتصادی است.
✍️وزیر اقتصاد و رئیس جدید سازمان امور مالیاتی طی روزهای گذشته بر افزایش درآمد مالیاتی طی پنج ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر دادند که به طور مستقیم و غیر مستقیم در درآمد نهایی و قدرت خرید جامعه موثر خواهد بود ، بنابراین مجموعه دولت مدعی است طی پنج ماه گذشته یعنی مدت فعالیت دولت سیزدهم با دو افزایش درآمدی همزمان مالیاتی و صادرات نفت روبرو هستیم ، علی الخصوص درآمد چند برابری نفتی که از ویژگی قابلیت دریافت و انتقال ارز به داخل برخوردار است ، درآمدی که طبیعتاً باید بطور مستقیم به بهبود نسبی اما ملموس در شرایط زندگی معیشتی تا اندک تغییر شرایط شغلی قابل دسترس منجر شود که هنوز هیچ یک محقق نشده است.
✍️اینکه بنابر ادعای رئیس جمهور ، وزیر نفت و رئیس بانک مرکزی طی چند ماه گذشته از افزایش صادرات و درآمد نفتی قابل انتقال برخورداریم قطعاً به دلیل روند نسبتاً طولانی و پیچیده رسیدن به قراردادهای جدید نفتی نیست و مفهومی جز افزایش نفت تحویلی به چین یا فروش و تحویل غیر رسمی و غیر بندری نفت یا به عبارت دیگر معامله غیر رسمی با دلالان در پهنه های آبی است که بعنوان مشتری قابل برنامه ریزی نبوده و ریسک های خود را دارند چنانکه مدتی پیش نفت تحویلی توسط نفتکش به سرقت رفت که پس از ماه ها با عملیات نظامی نفتکش مذکور در دریای عمان شناسایی و مقابله به مثل شد. بهرحال ادعای مذکور به معنای عرضه نفت به مشتری جدید ، قانونی و پایدار نیست و بیش از گذشته ایران را در جایگاه وابسته ترین اقتصاد به چین قرار می دهد.
✍️مقام معظم رهبری طی سالهای گذشته در بسیاری از دیدارهای مقامات دولتی مکرر بر ضرورت قطع بودجه نفتی تاکید و حتی دولت هایی مثل روحانی گلایه به کم کاری خواسته یا ناخواسته منجر به افزایش وابستگی کشور به بودجه نفتی کردند تا اینکه روحانی در دیدار دولت با مقام معظم رهبری بودجه نفتی صفر برای سالهای ۹۸ و ۹۹ را اعلام کرد بودجه صفر نفتی که البته فاقد درآمد موثر عمرانی غیر نفتی هم بود.
✍️اینکه رئیسی و دولتش طی سال جاری با افتخار از بازگشت و ارتقاء فوری بودجه نفتی چند برابری نسبت به دولت قبل تا سقف حداقلی ۱.۲ میلیون بشکه می گویند افزایش صادرات و درآمد قابل انتقال نفتی که به تاکید وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی به بهبود شرایط اقتصادی سال پیشرو منجر خواهد شد ، اما هنوز با اعتراض هیچ کس در مورد بازگشت افتخار آمیز سهم نفت به بودجه کل کشور مواجه نشده است.
✍️شاید سکوت و همراهی با اعلام بازگرداندن افتخار آمیز سهم درآمد نفتی به بودجه کشور مانند سکوت خبری در مورد ادعای شنیده شدن صدای مهیب و هولناک در چهار استان غربی کشورمان باشد ، وضعیتی که شاید بتوان به نام صدای بلند سکوت مقامات و مراکز رسمی نامید. اینکه مردم با شنیدن صدای مهیب شبانه به خیابانها ریخته و به آسمان تاریک خیره شوند پس از تجربه وحشتناک شلیک موشک به سمت هواپیمای مسافری اوکراینی چیز عجیبی نیست یا ادعای افزایش حجم و درآمد نفتی با قابلیت دریافت و انتقال ارز به کشور در همه سالهای گذشته تکرار گشته و کشور را آرام آرام در باتلاق خورنده فقر و تامین حداقل معیشت گرفتار کرده است ، اما ضروری است مقامات حداقل درک کنند که اقتصاد ایران برای طی مراحل رشد و پیشرفت هیچ مشکلی جز فقدان مدیریت کارآمد نداشته و ندارد. مدیریت ناکارآمد که پس از چند روز هنوز قادر به قبول این واقعیت نیست که سیستم ایربک دهها خودرو داخلی گرفتار در تصادف چند روز گذشته عمل نکردند و صدای سکوت بلند است. ۲۶دی۰۰

  تعداد بازديدها: 1218
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=91990
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.