تاريخ انتشار: 30 دي 1400 ساعت 23:33:54
خطر غلبه اُمیکرون بر تهران !

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران از غالب شدن اُمیکرون در تهران خبر داد و گفت: طبق الگویی که بررسی کرده‌ایم، نزدیک به 45 تا 50 درصد موارد ابتلا در تهران اُمیکرون است.
دکتر نادر توکلی با اشاره به افزایش 30 تا 40 درصدی مراجعات سرپایی‌ در تهران نسبت به سه هفته گذشته، گفت: در وضعیت بستری ناشی از کرونا تغییر قابل توجهی نداشته‌ایم. اصل موضوع این است که اُمیکرونی که در تهران و ایران در گردش است، تقریبا دارد به سوش غالب بدل می‌شود.
وی با بیان اینکه قطعا بیشتر افزایش ابتلا به کرونا در حوزه سرپایی خواهد بود، ادامه داد: به‌طوری که بیماران، بیمارانی هستند که عمدتا بیماران بدحالی نیستند. منتها نکته‌ای که وجود دارد و منجر به امیدواری شده، این است که بالای 80 درصد جمعیت‌مان واکسینه شدند. در عین حال آنچه واکسیناسیون را برای مقابله با سوش اُمیکرون تقویت می‌کند، انجام واکسیناسیون دز بوستر یا دز سوم است.
وی گفت: درحال حاضر خوشبختانه وضعیت‌مان بحرانی نیست و افزایشی هم که وجود دارد، عمدتا در بخش سرپایی است که شامل اُمیکرون و آنفلوآنزای فصلی است که عمدتا آنفلوآنزای فصلی نوع A است که البته علائم‌شان هم مشابه هم بوده و تفاوتی ندارد.
توکلی اظهارداشت: در کل مراجعات سرپایی نسبت به دو تا سه هفته گذشته بین 30 تا 40 درصد مراجعات سرپایی‌مان افزایش یافته است، اما آمار بستری‌مان کماکان زیر 1000 مورد است. بیماران بدحال هم بسیار کم است و میزان بستری آی‌سی‌یو در تهران کمی بیش از 20 نفر است.
وی با بیان اینکه عمدتا بخش‌های سرپایی بیمارستان‌ها آماده‌ باشند، گفت: توصیه اساسی ما به مردم خودمراقبتی است. ترجیح این است که اگر بیمار علائم خفیفی مانند سردرد، تب مختصر و... دارد، اقدامات حمایتی مانند مصرف مسکن‌ها و داروهای سرپایی و خوردن مایعات، استراحت و خودقرنطینگی انجام دهد. در عین حال اگر فرد پرخطری در خانواده است، مانند زنان حامله یا افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای، مراقب باشند و حتما تست دهند تا اگر به کرونا مبتلا هستند، قرنطینه را رعایت کنند. اگر هم علائم شدید شد مانند سرفه‌های بسیار شدید، تب زیاد، بدحالی شدید و... به پزشک مراجعه کنند.
توکلی در ادامه درباره الزامات بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، ‌گفت: بازگشایی قاعدتا باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی همراه باشد. تهویه مناسب باید در مراکز انجام شود، زمان کلاس‌ها تا حد امکان کوتاه باشد. ضمن اینکه افرادی که سر کلاس حاضر می‌شوند، باید پروتکل‌هایی مانند استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری را رعایت کنند. در عین حال همچنان باید ظرفیت برگزاری مجازی کلاس‌ها نگه داشته شود تا اگر با پیکی مواجه شدیم، بتوانیم شرایط را برگردانیم.
وی درباره بروز موج ششم با اُمیکرون نیز گفت: به نظر می‌رسد با توجه به واکسیناسیون و در صورت همراهی مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اگر پیکی با اُمیکرون داشته باشیم، خفیف و سرپایی خواهد بود.
* واردات واکسن کرونا به 155 میلیون دُز رسید
در همین ارتباط، سخنگوی گمرک نیز گفت: با ورود محموله نود و سوم واکسن کرونا به میزان 2 میلیون و 204 هزار دُز با نشان آسترازنکا اهدایی کشور اسپانیا، میزان واکسن‌های وارده به کشور به 154 میلیون و 975 هزار و 308 دز رسید.
لطیفی در این باره اظهار داشت: محموله‌های 90، 91 و 92 واکسن آسترازنکا نیز در چند روز گذشته به میزان 193 هزار دُز از یونان و 2 محموله 35 هزار دُزی از ژاپن وارد کشور شده بود که با ورود محموله 2 میلیون و 204 هزار دُزی واکسن آسترازنکا در صبح دیروز از کشور اسپانیا، واکسن‌های آسترازنکای وارده به 15 میلیون و 754 هزار و 610 دُز از ابتدای فراگیری کرونا تاکنون رسیده است.
وی افزود: محموله جدید با حضو سفیر اسپانیا در تهران و با حضور مدیران گمرک، به صورت حمل یکسره تحویل مقامات وزارت بهداشت شد.
لطیفی درباره واردات سایر نام‌های تجاری واکسن کرونا، گفت: واکسن‌های سینوفارم به میزان 134 میلیون و چهار هزار و 498 دُز، اسپوتنیک چهار میلیون و 91 هزار و 200 دُز و باهارات یک میلیون و 125 هزار دُز از مسیر فرودگاه امام وارد کشور و به صورت حمل یک‌سره و بدون توقف ترخیص شد.
* فوت 19 نفر دیگر از هموطنان بر اثر کرونا
وزارت بهداشت هم اعلام کرد: طی روزهای سه شنبه تا چهارشنبه، 19 نفر دیگر از هموطنان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 132 هزار و 132 نفر رسید.
در این مدت 4 هزار و 60 بیمار جدید مبتلا به کرونا هم در کشور شناسایی شد که 330 نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران به 6 میلیون و 231 هزار و 909 نفر رسید.
*5/13 میلیون نفر دز سوم واکسن کرونا را تزریق کردند
براساس اعلام وزارت بهداشت، تا کنون 60 میلیون و 404 هزار و 946 نفر دُز اول، 53 میلیون و 334 هزار و 908 نفر دُز دوم و 13 میلیون و 476 هزار و 916 نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. به این ترتیب مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 127 میلیون و 216 هزار و 770 دُز رسید. در شبانه روز گذشته نیز 437 هزار و 118 دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شد.

*جمهوری اسلامی

  تعداد بازديدها: 355
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=92045
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.