تاريخ انتشار: 06 تير 1401 ساعت 00:25:32
هرچه قوای جوانی از دست برود ریشه‌های اخلاقِ فاسد در انسان زیادتر می‌شود/ انسان تا روح لطیف جوانی هست، می‌ تواند اصلاح کند خودش را

جی پلاس، امام خمینی (س) در پنجم تیر ماه سال 58 در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان که در محل اقامت ایشان در قم به دیدارشان رفته بودند، با تاکید بر اینکه اسلام دین سازندگی است، فرمودند:

"بسم اللّه‌ الرحمن الرحیم

خودسازی انسان؛ «جهاد اکبر»

اساساً اسلام برای سازندگی آمده است. و نظر اسلام به ساختن انسان است. جهاد برای سازندگی. سازندگی انسان خودش را، مقدّم بر همۀ جهادهاست. این است که رسول اکرم «جهاد اکبر» فرموده‌ اند.[1] جهادی بس بزرگ است و مشکل. و همۀ فضیلت ها دنبال آن جهاد است. جهاد اکبر است؛ جهادی است که با نفْس طاغوتی خودش انسان انجام می‌دهد. شما جوانها از حالا باید شروع کنید به این جهاد. نگذارید که قوای جوانی از دستتان برود. هرچه قوای جوانی از دست برود ریشه‌های اخلاقِ فاسد در انسان زیادتر می‌شود و مشکلتر، جهادْ مشکلتر. جوان زود می‌تواند در این جهاد پیروز بشود؛ پیر به این زودیها نمی‌تواند. نگذارید اصلاح حال خودتان از زمان جوانی به زمان پیری بیفتد. یکی از کیدهایی که نفْس انسانی به انسان می‌ کند و شیطان به انسان پیشنهاد می‌ کند این است که بگذار برای آخر عمر، خودت را اصلاح کن. حالا از جوانی استفاده کن و بعد آخر عمر توبه کن. این یک طرح شیطنت‌آمیز است که نفْس انسان می‌ کند به تعلیم شیطان بزرگ. انسان تا قوای جوانی‌اش هست و تا روح لطیف جوانی هست و تا ریشه‌های فساد در او کم است، می‌ تواند اصلاح کند خودش را. لکن اگر چنانچه ریشه‌ های فساد در انسان ریشه‌اش قوی شد، ملکۀ انسان شد فسادها، آن وقت است که امکان ندارد. شما جوانها که الآن مهیا هستید برای جهاد در راه ساختن، این یک جهاد است لکن «جهاد اکبر» جهاد در راه سازندگی خودتان است که برای مملکت خودتان بعدها مفید واقع بشوید، خدمتگزار باشید. از همین سنینِ شما باید شروع بشود به ساختن افرادی که بعدها یک مملکت، یک کشور را ممکن است نجات بدهد. اگر چنانچه شما ساختید خودتان را و فضایل انسانی را در خودتان ریشه‌دار کردید، آن وقت در همۀ مراحل پیروز هستید؛ مملکتتان را می‌ توانید نجات بدهید. اینها که مملکت ما را به تباهی کشیدند برای این بود که ساختمان خودشان فاسد بود؛ خودشان یک اخلاق فاسد داشتند، یک عقاید فاسد داشتند، یک اعمال فاسد. اگر چنانچه خودشان را ساخته بودند، به ملت خیانت نمی‌ کردند، به اسلام خیانت نمی‌ کردند.

جوانان، سازندگان کشور و خدمتگزاران به اسلام

شما کوشش کنید که به ملت خدمت کنید، به اسلام خدمت کنید. و کوشش کنید که «جهاد اکبر» را ان‌شاءاللّه‌ به آخر برسانید؛ و یک انسان کامل، یک انسان اسلامی، یک انسان متعهد بشوید که برای خودتان و برای کشور خودتان و برای ملت خودتان مفید واقع بشوید.

خداوند ان‌شاءاللّه‌ شما را تأیید کند. و خداوند شما را به مراتب عالیه برساند. شما جوانها امروز روز شماست. امروز روزی است که شما باید سازنده باشید در این راهها. البته خدمت به خلق، خدمت به خداست. خدمت به انسانها، خدمت به خداست. خدمت به بندگان خدا، خدمت به خداست؛ و در این خدمت ان‌شاءاللّه‌ موفق باشید. و من هم همیشه مهیا هستم از برای ملاقات آقایان و هیچ مانعی از قِبل ما نیست، نماینده بیاید یا خود آقایان بیایند. ما آنقدری که می‌ توانیم خدمت به همۀ بشر، همۀ ملتها می‌ کنیم. و امیدواریم که شما هم خدمتگزار به انسانیت و خدمتگزار به اسلام باشید. خداوند همۀ شما را تأیید کند.

1 - کافی، ج 5، ص 12. ر . ک : شرح چهل حدیث، امام خمینی، حدیث اول.

صحیفه امام؛ ج 8، ص 300-301

  تعداد بازديدها: 521
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=93447
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.